SEMÍNKA S PŘÍBĚHEM

Patříte k lidem, kteří mají svou zahrádku? Pěstujete si vlastní, zdravou zeleninu a ovoce? Pokud ano, pak určitě každý rok na jaře čekáte, až se v obchodech objeví pestré balíčky se semínky, nakoupíte, vysejete a netrpělivě očekáváte, až začnou růst malé rostlinky. Staráte se o ně, pečujete a očekáváte úrodu.

Stalo se vám už, že vaše výpěstky se po několika měsících vaší každodenní péče vůbec nepodobaly lákavým obrázkům na balíčcích se zakoupeným osivem? Plody nebyly krásné, velké, k nakousnutí, listy šťavnaté a křehké, jak bylo inzerováno. Udělali jste někde chybu? A co když chyba není u vás na zahrádce, ale v onom zakoupeném balíčku semínek. Osivo dnes můžete sehnat v každém supermarketu. Stalo se komerční záležitostí a semenářské podniky potřebují, abyste každý rok nakoupili nové. Je dovezeno z různých zemí, pro lepší jednorázový výnos je hybridizováno, někdy i geneticky upraveno. V důsledku křížení můžete získat větší výnos, ale rostliny jsou často náchylné k chorobám, neobejdete se bez chemických postřiků, nebo nejsou zvyklé na naše klimatické podmínky.

Mám osobní zkušenost třeba s koprem. Zbožňuju koprovou omáčku a semínka kopru patřila k prvním, která jsem si koupila ve svých dávných zahrádkářských začátcích. Vysela jsem a těšila se na koprovku, ale sklizeň žádná. Ještě několik let se opakoval stejný scénář: koupím, vyseju, nesklidím. Byla jsem dost rozmrzelá, zejména když jsem si všimla, že staré paní v sousedství, rostou lány kopru na bramborovém poli. Šla jsem tedy na radu k odbornici. Smála se a řekla mi, že kopr vůbec nevysévá, množí se na jejím políčku sám, od nepaměti. Rostl tam, už když byla malá. Vytrhla pár rostlin s okolíky plnými voňavých semínek a dala mi je, abych si s nimi "posypala" zahrádku. Od těch dob mám kopru celé lány...

Mezi komerčně nabízenými produkty pomalu mizí takové původní odrůdy hospodářsky využívaných rostlin, které si v daném regionu množili semínky obyvatelé po celá staletí. Tradiční regionální odrůdy možná neposkytnou gigantické plody, ale určitě je nepřekvapí místní klima, netrpí chorobami a při jejich pěstování se obejdete bez chemie. Často jsou prověřeny staletími úspěšného pěstování v dané oblasti. Kde se dá takové osivo koupit? To je právě to! Většinou není na prodej. Uchovávají si jej tradiční hospodáři, babičky, obyvatelé zahrádkářských kolonií a dnes často také biozemědělci. Zkuste se také rozhlédnout kolem sebe, ptejte se. Možná u souseda na zahrádce objevíte krásnou odrůdu fazolí, máku nebo paprik, které už desetiletí množí sám ze sesbíraných semínek. Můžete se také obrátit na obecně prospěšnou společnost Gengel, která se zabývá uchováváním, ekologickým pěstováním a šířením starých a krajových odrůd kulturních rostlin. Nebo navštivte Semínkovnu.

Ve Zlínském kraji najdete Semínkovnu například u nás v ZŠ Vsetín, Rokytnice. Společně s žáky zde ve školní přírodní zahradě pěstujeme bylinky, koření, zeleninu, ovoce, květiny a rádi vám poskytneme jejich semínka. Ve sbírce máme původní odrůdy obilnin a dalších rostlin tradičně pěstovaných na Valašsku.

Máte-li zájem o semínka z naší Semínkovny nebo chcete-li nám věnovat tradiční odrůdy z Valašska či semínka rostlin, které již léta doma pěstujete a sami si množíte ze semínek, kontaktujte nás v naší škole ZŠ Vsetín, Rokytnice 436 nebo na emailu seminkovnavsetin@centrum.cz .

Objevujme společně dobře adaptované místní odrůdy a sdílejme je, je to součást dědictví našeho kraje.

Liběna Dopitová

©  Semínkovna Vsetín, ZŠ Vsetín, Rokytnice 436
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky